گزارش فعالیت‌های هیئت مدیره

در سال مالی منتهی به ۳۰ آذر ۱۴۰۰ اقدامات در خور توجهی در شرکت آرمان سرمایه همراه با همیاری و مساعدت‌های هیئت مدیره محترم انجام شده است که برخی از رئوس مهمترین آن‌ها به شرح ذیل بوده است :

پیگیری اخذ مجوز تأسیس نهادهای مالی بازار سرمایه

  • شرکت مشاور سرمایه‌گذاری همراه سرمایه (سهامی خاص-در شرف تأسیس)

یکی از ارکان جدانشدنی بازار سرمایه و سرمایه‌گذاری به‌منظور برطرف شدن خلأهای موجود در بازار سرمایه ایران در زمینه نهادهای مالی مربوط به نظام‌مند شدن مشاوره در زمینه سرمایه‌گذاری اوراق بهادار قابل معامله در بورس و فرابورس، شرکت مشاور سرمایه‌گذاری می‌باشد. درخواست اولیه صدور موافقت اصولی برای تأسیس شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان سرمایه همراه (سهامی خاص) در تاریخ ۴۲۴/۰۴/۱۴۰۰ به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال شده است . سرمایه شرکت در بدو تأسیس ۱۰۰میلیارد ریال منقسم به ۱۰۰ میلیون سهم ۱۰۰۰ ریالی بوده که تماما پرداخت شده است.

  • شرکت سبدگردانی آرمان همراه (سهامی خاص – در شرف تأسیس)

شرکت‌های سبدگردان شخصیتی حقوقی هستند که با دریافت مجوز رسمی از سازمان بورس و اوراق بهادار به مدیریت سبد سهام اشخاص می‌پردازند. شرکت سبدگردانی آرمان سرمایه همراه در مرداد ماه ۱۴۰۰ با جمع شدن گروهی از سهامداران و متخصصین در بازار سرمایه در شرف اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار می‌باشد. سرمایه شرکت در بدو تأسیس ۱۰۰میلیارد ریال منقسم به ۱۰۰ میلیون سهم ۱۰۰۰ ریالی می‌باشد که تماماَ پرداخت شده است. شرکت آرمان سرمایه همراه به عنوان سهامدار عمده و مؤسس شرکت سبدگردانی آرمان همراه برای ادامه فرآیند تأسیس این شرکت در انتظار پاسخ سازمان بورس می‌باشد.

  • شرکت کارگزاری آرمان فردا (سهامی خاص – در شرف تاسیس)

شركت كارگزاري، نوعي مؤسسه مالي در بازارهاي سرمايه است كه در زمينه خريد و فروش انواع اوراق بهادار فعاليت ميكند. كارگزاريها اغلب در معاملات به نمايندگي از خريدار يا فروشنده سهام، وظيفه خريد و فروش را انجام ميدهند و در ازاء آن دستمزد، كميسيون يا حق كارگزاري دريافت ميكنند. شركت كارگزاري آرمان فردا با گرد هم آمدن گروهي از سهامداران و متخصصين بازار سرمايه در آذر ماه ١٤٠٠ در شرف اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار ميباشد. سرمايه شركت در بدو تأسيس ١,٥٠٠ ميليارد ريال منقسم به ١,٥٠٠ ميليون سهم ١٠٠٠ ريالي ميباشد كه تماماَ پرداخت شده است.

  • مشاركت در تأسيس صندوق سرمايه‌گذاري با درآمد ثابت نوع دوم

از آنجاييكه بر اساس قوانين سازمان بورس، تأسيس صندوقهاي سرمايه‌گذاري صرفاَ توسط شركتهاي سبدگرداني، مشاور سرمايه‌گذاري و يا تأمين سرمايه انجام مي‌پذيرد و از طرفي درخواست مجوز تأسيس شركت مشاور سرمايه‌گذاري همراه سرمايه و شركت سبدگرداني آرمان همراه هنوز به نتيجه قطعي نرسيده و در جريان مي‌باشد؛ شركت آرمان سرمايه همراه براي تأسيس صندوق سرمايه‌گذاري با درآمد ثابت نوع دوم، نيازمند به همكاري و مشاركت با يكي از نهادهاي مالي فعال در بازار سرمايه داراي مجوز سبدگرداني يا مشاور سرمايه‌گذراي مي‌باشد. در اين خصوص اعلان همكاري در تارنماي شركت قرار داده شده و بيش از ١٠ پيشنهاد همكاري در اين خصوص به شركت آرمان سرمايه داده شده است. پس از بررسي، كارشناسي و مرور شرايط قانوني اعلامي از سوي سازمان بورس، شركت به دو گزينه اصلي براي انجام اين فعاليت رسيد: شركت سبدگرداني كارا و شركت سبدگرداني ثروت پويا؛ بررسي‌هاي كارشناسانه براي انتخاب از بين اين دو گزينه همچنان ادامه دارد.

  • تبديل شركت آرمان سرمايه همراه به نهاد مالي تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار در قالب شركت مادر (هلدينگ)

يكي از اهداف واحدهاي تجاري در عرصه اقتصاد، گسترش و توسعه فعاليت واحدهاي تجاري مي‌باشد. امروزه با توجه به گستردگي حجم فعاليت‌هاي بازرگاني، توليدي و خدماتي، اكثر مؤسسات و واحدهاي تجاري از توسعه خارجي استفاده مي‌كنند. اينگونه شركت‌ها عمدذتاَ در تلاش هستند كه به تمام فعاليت‌هاي خود از طريق تحصيل واحدهاي تجاري ديگر دست يابند؛ از اين رو اين شركت‌ها در تلاش هستند كه از طريق تملك شركت‌هاي ديگر كه عموماَ در صنايع مشابه فعاليت مي‌نمايند يك گروه تخصصي را تشكيل دهند. از اين شركت‌ها تحت عنوان مادر (هلدينگ) يا شركت مادر تخصصي ياد مي‌شود.

شركت آرمان سرمايه همراه به منظور استفاده بيشتر از ظرفيت‌هاي بازار سرمايه و مزاياي نهادهاي مالي تحت نظارت سازمان بورس، ناگزير است به شركت مادر (هلدينگ) تبديل شود. دراين خصوص اقدامات اوليه انجام شده و طرح تجاري و پيش‌بيني‌هاي مالي در حال تدوين مي‌باشد.

تدوین‌ساز و کارهای مدیرتی و نظارتی جهت کنترل شرکت‌های زیر مجموعه با استفاده از ابزارهایBusiness Intelligence (BI)

BI مجموعه امکانات، فن‌آوری‌ها و راهکارهایی است که به درک بهتر مدیران از شرایط کسب‌وکار و ارتقا کیفیت تصمیم‌گیری آنها از طریق بهره‌گیری از دانش حاصل از تحلیل حجم انبوه داده‌ها کمک می‌نماید که وضعیت گذشته، حال و آینده را به مدیران و تصمیم‌گیرندگان اطلاع داده و اطلاعات مورد نیاز آنان را به صورت روزانه و آنی در اختیارشان قرار دهد.

لذا با توجه به تصمیم مدیریت شرکت آرمان سرمایه همراه مبنی بر تبدیل شرکت به شرکت مادر (هلدینگ) استفاده از ابزار BI در دستور کار مجموعه قرار گرفته و هم‌اکنون به‌صورت آزمایشی در شرکت بهار ارتباط گستر در حال پیاده‌سازی می‌باشد.

فهرست