مصاحبه با مدیرعامل

درآمد و سود هلدینگ آرمان سرمایه نسبت به گذشته چه تغییری داشته است؟

با متنوع‌سازی سبد سرمایه‌گذاری و همچنین مدیریت ریسک پرتفو، درآمد شرکت آرمان سرمایه همراه نسبت به سالیان گذشته افزایش یافته است. سود توزیع شده شرکت در سال مالی 1401 نسبت به سال مالی 1400، بیش از ده درصد افزایش یافته است. همچنین سود تلفیق شرکت رشد مناسبی داشته است.

یکی از مشکلاتی که اقتصاد ایران با آن دست و پنجه نرم می کند، تورم و افزایش قیمت دلار است. برای کاهش تاثیر این موضوع بر دارایی سهامداران، چه اقدامی صورت گرفته است؟

در سال‌های گذشته، پرتفو و دارایی‌های آرمان سرمایه متناسب با رشد تورم و قیمت دلار افزایش پیدا نمی‌کرد و با افزایش تورم ارزش واقعی دارایی‌های شرکت کاهش می‌یافت؛ مهمترین اقدام هیات مدیره محترم آرمان سرمایه، حفظ ارزش دارایی شرکت نسبت به تورم بود.
اولین گام برای حفظ ارزش دارایی سهامدارن، تنوع بخشی به دارایی‌های شرکت آرمان سرمایه بود به نحوی که با افزایش تورم، ارزش دارایی‌های سهامداران افزایش پیدا کند. . اولین گامی که برداشته شد، تدوین بیانیه سیاست سرمایه‌گذاری شرکت به منظور تنوع‌بخشی به دارایی‌های شرکت بود. در این بیانیه کلاس‌های مختلف دارایی تعریف شدند و دارایی‌های شرکت متناسب با ریسک و برآورد سود مورد انتظار ، به هر یک از این کلاس‌ای دارایی اختصاص یافتند. در این راستا، شرکت آرمان سرمایه 37 درصد از دارایی خود را در بخش مسکن، 46 درصد در بورس، 14 درصد در سپرده ارزی ، 3 درصد در اوراق درآمد ثابت و 1 درصد در گواهی سپرده زعفران سرمایه‌گذاری کرد. این سرمایه گذاری‌ها عموما سرمایه گذاری هایی هستند که ارزش آن‌ها متناسب با تورم افزایش پیدا می‌نماید.

عملکرد شرکت آرمان به نسبت شاخص و متوسط بازدهی هر بازار چه میزان بوده است؟
با عنایت به ورود تخصصی به هریک از بازارها، توانستیم بازدهی بیشتری نسبت به بازدهی متوسط هر یک از بازارها کسب نماییم که این موفقیت را مرهون زحمت و تخصص کارکنان و کارمندان شرکت آرمان سرمایه هستیم. ما در مقایسه با صندوق‌های دیگر وضع بسیار بهتری داشته‌ایم. به عنوان مثال در حوزه پورتفوی بورسی در سال گذشته 33.6 درصد بازدهی کسب کرده‌ایم در حالی که شاخص بورس 19.5 درصد بوده است. همچنین شرکت قسمتی از دارایی خود را در حوزه مسکن سرمایه‌گذاری نمود که در این حوزه نیز توانست بازدهی مناسبی به نسبت بازدهی متوسط ملک کسب نماید.

چه اقداماتی برای کاهش ریسک سرمایه گذاری های صورت گرفته است؟
کاهش ریسک یکی از مولفه‌های اصلی تصمیم‌گیری مدیران شرکت می‌باشد. نظر به اینکه این مبلغ برای کارکنان خدوم همراه اول می‌باشد، لذا یکی از مهمترین اهدافی که شرکت دارد این است که این سرمایه به خوبی مدیریت شود و ریسک‌های سرمایه گذاری کاهش پیدا نماید. لذا سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در حوزه‌های مختلف، در راستای تحقق این هدف بوده است. در هر یک از حوزه‌ها نیز تنوع‌سازی صورت گرفته است؛ با توجه به اینکه یکی از ریسک هایی که همیشه در اقتصاد ایران وجود دارد افزایش قیمت دلار است، در حوزه پرتفو بورسی رویکرد شرکت، انتخاب صنایع متنوع و سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی بوده که با افزایش قیمت دلار، سود واقعی آن‌ها افزایش یابد.

چه اقدام رفاهی برای سهامداران در نظر گرفته شده است؟
اقدام دیگر فراهم نمودن بستر لازم جهت مشارکت سهامداران شاغل در همراه اول، در پذیره نویسی سرمایه‌گذاری کیمیا بود که با توجه به تحلیل‌های صورت گرفته انتظار می‌رود بازدهی بالایی داشته باشد و سود مناسبی عاید سهامداران شود. بیش از 70 درصد از سهامداران در این فراخوان شرکت کردند که استقبال بی‌نظیری بوده است.

در حوزه هولدینگ‌ها و شرکت‌های زیر مجموعه چه اقداماتی صورت گرفته است؟
با ورود به حوزه‌های کاری جدید در شرکت‌های زیرمجموعه، به دنبال افزایش درآمد و سودآوری هولدینگ هستیم. یکی از مهمترین اقداماتی که صورت گرفت، استقرار یک سیستم هوش تجاری (Business Intelligence) بود که به واسطه این اقدام گام مهمی در زمینه افزایش بازدهی سبد سهام صورت گرفت.
همچنین به صورت مستمر عملکرد کلیه شرکت‌های زیر مجموعه آرمان سرمایه رصد می‌شود.

فهرست